enarzh-TWfrdeitples

Staff

Please select from the following list

THE LIVERPOOL JOINT CATHOLIC AND CHURCH OF ENGLAND ACADEMIES TRUST

 

CHIEF EXECUTIVE OFFICER

Mr D. Clayton

Mrs S. Riley - (Trust Director of SEND)
Mrs C. McGoohan - (Trust Executive Officer)
Mr J. Halstead - (Trust Finance Manager)
Mr I. Gladden - (Trust MIS Manager)
Mr G. Jones - (Trust Premises Manager)
Ms S. Howe - (Trust Finance Officer)
Miss C. Swarbricks - (Trust Careers and Employability Manager)
Mr C. Pilling - (Trust Senior ICT Technician)
Mrs Julie Bedson - (Trust HR & Payroll Manager / PA to Trust Director)

 

 

HEAD OF SCHOOL

 

 

 
 

Mr D. Lancaster

 

 

ASSISTANT HEADTEACHERS

Mrs. J Lawson

 

Ms. C Hughes

 

EXTENDED LEADERSHIP TEAM

Mrs L. Farrelly
Ms D. Holmes
Mr M. Kealey

HEADS OF YEAR

Mrs D. Holmes - Year 7
Miss M. Cummins - Year 8
Ms L. Roberts - Year 9
Mrs S. Platt - Year 10
Mrs J. Clague  - Year 11
Miss S. Dooley - Year 12
Miss J. Brew - Year 13

TEACHING STAFF 

Miss

Rachael

Alderson

Teacher (Science)

Mrs

Lindsey

Bainbridge

Teacher in Charge (MFL)

Ms

Alexandra

Bannister

Teacher (Maths)

Miss

Kathryn

Bell

Head of Department (Design Technology)

Mr

David

Carney

Lead Practitioner (English)

Mr

Adrian

Carter

Teacher (History)

Ms

Chloe

Charlesworth

Teacher (English)

Mr

Colin

Deane

Head of Department (Science)

Ms

Lauri

Donnahey

Teacher (Science)

Ms

Charlotte

Dover

Teacher (English)

Mrs

Lucy

Earl

Teacher (Teacher of Geography, ICT)

Mrs

Christina

Ewart

Teacher (Visual Arts, Technology)

Ms

Emma

Fillingham

Teacher (RE)

Miss

Linzi

Hafez

Teacher (Social Science)

Miss

Bethany

Hardman

Teacher (Science)

Mrs

Mary

Hind-Portley

Teacher (English)

Mrs

Cheryl

Hodgkinson

Lead Practitioner (Maths)

Mrs

Denise

Holmes

Director of Progress Year 7, 8 and 9

Miss

Alexandra

Hughes

Assistant Head of Department and Numeracy Co-ordinator (Maths)

Miss

Carla

Hughes

Assistant Head of School- Behaviour, Safety & Welfare

Mrs

Lorraine

Hughes

Head of Department (Visual Arts)

Ms

Jamie

Ingram

Teacher (English)

Ms

Chelsea

Judson

Head of Business Studies

Mrs

Jane

Kaitell

Head of Social Sciences

Mr

Martin

Kealey

Director of Progress Teaching & Learning.

Miss

Gabrielle

Kelly

Assistant Head of Department (Science)

Mr

David

Lancaster

Head of School

Mrs

Jacqueline

Lawson

Assistant Head of School - Sixth Form

     

     

Mr

Daniel

McNamee

Head of Department (Music and Theatre Studies)

Mr

Ian

Nightingale

Head of Geography

Mrs

Ruth

Partington

Director of Maths

Mr

Adam

Rooney

Teacher (Computer Science)

     

Mrs

Sarah

Rymer

Teacher (Sociology), Lead for Most Able Students

Miss

Rebecca

Scott

Head of Department (RE)

Mr

Grant

Sibbald

Assistant Head of Sixth Form

Mrs

Gillian

Smith

Lead Practitioner (Science)

Miss

Elenor

Smith

Teacher (Science, Maths)

     

Mr

William

Stanistreet

Head of Department (Humanities)

Mr

Michael

Sweeney

Teacher (Maths)

Ms

Kayleigh

Waldron

Teacher (PE)(School Sports Co-ordinator)

Mr

Neil

Webster

Head of Small Learning Community

Mr

Jonathan

Weir

Head of Department (ICT)

     

BUSINESS SUPPORT STAFF

Mrs

Diane

Ambrose

Clerical Assistant/Reception

Mrs

Louise

Eves

Clerical Assistant/Reception

Miss

Francine

Lally

Clerical Assistant/Reception

Mrs

Johann

McCormack

HR and Payroll Officer

Mr

Lee

McDonald

Caretaker

Mrs

Janet

McLeod

Head of School's PA/Administration Officer

Mrs

Jennifer

Morris

Finance Assistant

Mr

Alex

Ormesher

ICT Technician

Mrs

Linda

Pimblett

Clerical Assistant/Reception

Mr

Jake

Richardson

ICT Technician

Mr

Frederick

Roberts

Caretaker

Mr

Leslie

Windsor

Site Manager

Mrs

Mary

Woods

Data/Exams Officer

 

STUDENT SUPPORT STAFF

Ms

Dawn

Bibbey

Learning Support Assistant

Miss

Anne

Boothroyd

Learning Support Assistant

Ms

Jessica

Brew

Head of Year 12

Mrs

June

Clague

Head of Year 10

Mr

Andrew

Colmer

Chaplain

Miss

Melissa

Cummins

Head of Year 8

Mrs

Pauline

Davis

Food Technician

Miss

Sara

Dooley

Head of Year 12

Miss

Eileen

Evans

Teaching Assistant

Mrs

Linda

Farrelly

Safeguarding Lead, Children & Families Manager

Mrs

Caroline

Ferry

Cover Supervisor

Ms

Jennifer

Jones

Learning Support Assistant  

Miss

Natalie

Kaye

HLTA (English)

Mrs

Emma

Maddocks

Attendance Officer

Mr

Craig

Mason

Learning Support Assistant

Mrs

Ann

Murphy

Learning Support Assistant

Mrs

Sharon

Platt

Head of Year 10

Mr

Antony

Purcell

HLTA (Maths)

 

Mrs

Laura

Roberts

Head of Year 9

Mr

Liam

Roberts

Teaching Assistant

Ms

Eleanor

Smith

Learning Support Assistant

Ms

Melanie

Swift

Senior DT Technician

Mrs

Brenda

Thompson

Safeguarding Co-ordinator, Children & Families Officer, CLA

Mr

David

Vine

Room for Improvement Manager

Mr

Wayne

Williamson

Senior Science Technician

 

CATERING STAFF

Mrs

Gail

Burton

Catering Staff

Ms

Patricia

Chalkey

Catering Staff

Mrs

Ann

Dooley

Catering Staff

Mrs

Linda

Dring

Kitchen Supervisor

Mrs

Linda

Flynn

Catering Staff

Mrs

Sandra

Jennings

Catering Staff

Mrs

Diane

Maire

Catering Staff

Mrs

Jan

McCoy

Catering Staff

Mrs

Kristy

Parker

Kitchen Manager

Mrs

Adele

Terry

Catering Staff

Connect with us

The Academy of St Nicholas

51 Horrocks Avenue
Liverpool
L19 5NY
Tel: 0151 230 2570
All email to David Lancaster
Email: lancasterd@theacademyofstnicholas.org.uk

How to find us

Print

The Academy is a member of the All Saints Multi Academy Trust. All Saints Multi Academy Trust is the operating name for The Liverpool Joint Catholic and Church of England Academies Trust, company number 07007398.

© Copyright 2017 - Website designed and created by The Academy of St Nicholas

Search